Рівнини – великі ділянки суші з рівною або горбистій поверхнею, що мають різну висоту щодо рівня Світового океану.
Рівнини, залежно від характеру рельєфу, можуть бути плоскими (Західно-Сибірська, Берегові рівнини США і т. п. ) і горбистими (Східно-Європейська, Казахський мелкосопочник).
Залежно від висоти, на якій знаходяться рівнини, вони поділяються на:
1) низовини – що мають абсолютну висоту не більше 200 м;
2) височини – знаходяться на висоті не вище 500 м;
3) плоскогір’я – вище 500 м.
Гори – певні території поверхні суші, що підносяться над рівнем Світового океану вище 500 м і мають розчленований рельєф з крутими схилами і чітко виділяються вершинами.
Нагір’я – великі гірські території, що включають окремі хребти, міжгірські западини, невеликі плоскогір’я. Різниця висот у нагорьях не досягає великої величини.
Ерозійні гори утворюються в результаті тектонічних підняттів і наступного глибокого їх розчленування. Окремим випадком ерозійних гір є останцевих гори. Сучасний рельєф ерозійних гір створений в основному діяльністю текучих вод.
Залежно від висоти гори ділять на низькі (до 1000 м), середні (від 1000 до 2000 м) і високі – вище 2000 м.
Тектонічні структури – сукупність структурних форм земної кори. Елементарні структурні форми – шари, складки, тріщини і т. п. Найбільш великі – платформи, плити, геосинкліналі та ін Освіта тектонічних структур відбувається в результаті тектонічних рухів.
Платформа – найбільш стійкий ділянку літосфери, що має двох’ярусне будова – складчатое кристалічний підставу внизу і осадовий чохол зверху. Найбільші структурні одиниці платформи: щити – місця виходу кристалічного фундаменту платформи на поверхню (наприклад, Балтійський щит, Анабарський щит).
Плитою називається платформа, у якої фундамент глибоко прихований під осадовим чохлом (Західно-Сибірська плита). Платформи поділяють на стародавні – з фундаментом докембрійського віку (наприклад, Східно-Європейська, Сибірська) і молоді – з фундаментом палеозойського і мезозойського віку (наприклад, Скіфська, Західно-Сибірська, Туранська). Стародавні платформи складають ядра материків. Молоді платформи розташовані по периферії древніх платформ або між ними.