І тварини, і людина володіють вродженими програмами поведінки, тобто вони народжуються з деякими знаннями про навколишній світ і правилами поведінки в ньому. Такі програми будуються на основі життєвого досвіду наших далеких предків. Ці програми, що передаються нам з генетичним матеріалом, повинні допомогти задовольняти найголовніші життєві потреби і сприяти виживанню виду.
Так, новонароджене немовля рефлекторно затримує дихання при зануренні у воду. Цей рефлекс необхідний для того, щоб не задихнутися під час пологів, але через кілька місяців життя він згасає. Іншою, більш складною формою вродженої поведінки є інстинкти. Інстинкт являє собою ланцюг послідовностей, які змінюють один одного на рівні безумовних рефлексів, що дозволяють забезпечувати найважливіші життєві потреби: харчування, розмноження та ін. Наприклад, у птахів вроджено присутні інстинкти, що дозволяють їм у відповідний час року знайти собі пару, побудувати гніздо, відкласти яйця, висидіти пташенят, вигодувати їх і навчити цілому набору необхідних їм навичок.
У багатьох тварин існує запам’ятовування (імпринтинг) – властивість тільки що з’явившихся на світ особин цього виду запам’ятовувати своїх батьків, відмінні ознаки об’єктів. Наприклад, вилупилися каченята, гусенята, курчата вважають своєю мамою ту рухому істоту, яку побачать першими, і старанно слідують за нею. Періоди імпринтингу є і у людини. Якщо в цей період дитина виховувалась, наприклад, вовками, то вона ніколи не зможе стати повноцінним членом людського суспільства, не зуміє оволодіти мовою, письмом, і хоча б частково збереже повадки вовка на все життя.